Nowa czcionka dla PocketBook Touch Lux 3 ułatwi dyslektykom e-czytanie

Czy dziecko, które myli litery, nie lubi czytać i opuszcza wyrazy, jest na pewno leniwe? A może zmaga się z dysleksją – problemem, z którym borykał się nawet słynny bajkopisarz Hans Christian Andersen? Czy dla takich osób jedyną pomocą jest długotrwała terapia? Od teraz dyslektycy mogą cieszyć się e-lekturą, czytając na urządzeniach PocketBook Touch Lux 3 z nowym oprogramowaniem w wersji 5.9 zawierającym czcionkę OpenDyslexic.

Chociaż w Polsce nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby dzieci z dysleksją, przyjmuje się, że nawet u co dziesiątego ucznia rozpoznano objawy tej specyficznej trudności  czytania.  Najczęściej diagnozowaną grupą są szóstoklasiści, którzy mają problemy z czytaniem – zamieniają lub opuszczają litery, pomijają całe wiersze, przechodzą przez tekst bez zrozumienia i w ogóle niechętnie czytają, zwłaszcza na głos. Co ważne, te komplikacje nie wynikają z ułomności intelektualnych – dyslektycy to najczęściej osoby z dużą motywacją, o IQ nawet wyższym niż przeciętne. Mimo to nadal potwierdzenie dysleksji zwykle traktowane jest jako „taryfa ulgowa” podczas egzaminów końcowych w szkole podstawowej.

Czcionka OpenDyslexic dostępna w oprogramowaniu 5.9 dla modeli PocketBook Touch Lux 3  oraz PocketBook Touch Lux 2 pomaga osobom, które zmagają się z różnymi formami dysleksji. Specjalnie opracowany krój liter ułatwia rozpoznanie najczęściej mylonych znaków. W zestawie celowo pogrubiono „ogonki”, wielkie litery i znaki interpunkcyjne oraz zastosowano delikatne nachylenie wybranych samogłosek i spółgłosek.

„Zdajemy sobie sprawę, że dysleksja jest trudnością, która skutecznie odpycha młodych czytelników od książek,” mówi Maksym Zhelezniak Szef Sprzedaży PocketBook S.A. na obszar Europy Środkowej i Wschodniej. „Mamy zatem nadzieję, że teraz dzięki dostępności czcionki OpenDyslexic w naszych czytnikach więcej osób zachwyci się e-czytaniem”.

Programiści pracujący nad nowym oprogramowaniem 5.9 wprowadzili także usprawnienia związane z czytaniem plików PDF zawierających wiele zdjęć i obrazów. Ta modyfikacja na pewno ucieszy osoby, które korzystają z czytników do przeglądania e-czasopism, materiałów szkoleniowych oraz literatury fachowej.

Aplikacja w wersji 5.9 dla czytników PocketBook Touch Lux 3 i PocketBook Touch Lux 2 jest już dostępna na stronie internetowej. Można ją także pobrać bezpośrednio na czytnik, poprzez wbudowane łącze Wi-Fi.

Mateusz Szewc

Cześć! Nazywam się Mateusz, jestem założycielem i redaktorem naczelnym Tech4Us. Mam nadzieję, że dzięki Naszej stronie szeroko pojęta technologia będzie jeszcze bardziej przyjazna i zrozumiała Nam wszystkim, a nasza praca spotka się z Państwa aprobatą i zainteresowaniem. Po za światem technologii interesuję się sportem, lotnictwem i podróżowaniem. Zapraszam do Naszego świata technologii. :-)

0 Komentarzy

Brak Komentarzy!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

<