Krótki test AOC Q2963PM
Wstęp
„Życie” monitorów w formacie 21:9 od samego początku nie było usłane różami. Sceptyczne podejście użytkowników i ogólna niechęć do tego typu „olbrzymów” wprawdzie nie miały logicznego uzasadnienia to brały górę nad opiniami użytkowników, którzy mieli okazję pracować na tego typu monitorach. Jednak z biegiem czasu zaczęto doceniać ekrany ultra panoramiczne i to nie tylko przez firmy i korporacje, ale również przez zwykłych użytkowników. Potencjał jaki oferują jest ogromny, a odpowiednia konfiguracja i kalibracja nie tylko zwiększy wydajność naszej pracy, ale również jej komfort. Do naszej redakcji trafił AOC Q2963PM, któremu przyjrzymy się bliżej i zobaczymy co tak naprawdę ma do zaoferowania.
Specyfikacja techniczna
Budowa
AOC Q2963PM to 29” monitor w formacie 21:9, składający się z dwóch części: matrycy i stojącego uchwytu. Obudowa wykonana została z dobrego jakościowo tworzywa sztucznego. Najwięcej wątpliwości budzi poziom wykonania i spasowania elementów, które trzeba powiedzieć szczerze są przeciętne. Cały panel regulacyjny zainstalowany został po prawej stronie monitora. Przyciski są malutkie i dobrze wkomponowane w obudowę. Na ramieniu monitora ulokowana została cała gama różnego rodzaju złączy. Na prawej części są to: D-SUB, DisplayPort i DVI , natomiast na dolnej: HDMI/MHL, wyjście DisplayPort, dwa złącza mini-jack, wejście i wyjście dźwięku oraz złącze zasilania.
Na ramieniu swoje miejsce znalazły również dwa głośniczki, które są bez rewelacji, ale swoją pracę wykonują dobrze. Wspornik do którego mocujemy matrycę poprzez „wpięcie” wykonany został z metalu, dzięki czemu zapewnia dobrą stabilność i przyczepność.
Rozwiązanie połączenia ramienia z uchwytem ogranicza nieco możliwości fizycznej konfiguracji monitora, a możliwość ustawień sprowadza się tylko do pochylenia go w górę i w dół. Jeśli chodzi o zawiasy ramienia są one sztywne i masywne, dzięki czemu po ich ustawieniu, monitor trzyma się statecznie w ustalonej przez Nas pozycji.
Praca
Możliwości podłączenia monitora do źródła obrazu jest kilka. W naszym przypadku przewodem transmitującym był kabel HDMI. Pierwszymi słowami, które cisną się na usta po podłączeniu monitora są „Wow jakie to jest ogromne” i rzeczywiście tak jest. Obszar roboczy jaki oferuje monitor jest niesamowicie duży i na pewno zaspokoi każdego użytkownika, a szczególnie tych dla których pulpit jest jedynym folderem na pliki. 😉 Pozornie mogłoby się wydawać, że monitor takiego kalibru nie ma prawa bytu w domu przeciętnego „Kowalskiego”, nic bardziej mylnego. Zgadzamy się z opinią, że najwięcej z takiego rozwiązania skorzystają graficy, programiści i generalnie ludzie, którzy muszę mieć przed sobą mnogą ilość otwartych okienek, ale zwykły użytkownik również może dużo skorzystać na takim rozwiązaniu, chociażby zyskać niesamowity komfort pracy.
Po samym procesie podłączenia monitora warto zaopatrzyć się w firmowe oprogramowanie za pomocą, którego będziemy mogli przeprowadzić różnego rodzaju konfiguracje m.in. podzielenie monitora na dwie lub więcej niezależnych części, a co za tym idzie? Możliwość jednoczesnego śledzenia lub otwarcia kilku zakładek programów czy innych aplikacji. Oprócz tego monitor obsługuje technologię PIP i PBP czyli oprócz oglądania kanału z jednego źródła, w innym małym okienku możemy oglądać kanał z innego źródła. Jeżeli chodzi o samą pracę i jej komfort jest bardzo dobrze. W związku z tym, że jest to panel wykonany w technologii IPS monitor cechuje się bardzo szerokimi kątami widzenia zarówno w pionie jak i w poziomie, bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i równomiernym podświetleniem. To z kolei składa się na to, że monitor bardzo dobrze sprawuje się podczas grania, przeglądania multimediów czy wykonywania codziennych prac biurowych.
Podsumowanie
AOC to monitor, którzy ma przed sobą świetlaną przyszłość. Pomimo tego, że zmiana naszych dotychczasowych monitorów na te „odrobinę” większe nie nastąpi szybko to powinniśmy mieć przygotowaną alternatywę i wiedzieć w którym kierunku planować swój potencjalny zakup. AOC to producent, którym bezapelacyjnie powinniśmy się zainteresować jeśli planujemy zakup jakiegokolwiek monitora.
Sprzęt do testów dostarczył producent AOC.
0 Komentarzy
Brak Komentarzy!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.