AVM FRITZ!Box 6840 LTE – Sieciowy kombajn!

  • Wygląd

  • Wykonanie

  • Wyposażenie

  • Wydajność

  • Cena

Dobra 4.5

Jak mogliście zauważyć na łamach naszego serwisu opublikowanych zostało kilka recenzji urządzeń od niemieckiego producenta FRITZ!. Każdy sprzęt okazał się być bardzo dobrym produktem, który szczerze był przez Nas polecany. Wśród przetestowanych brakowało jednak tego najważniejszego – „serca” czyli routera, który jest najważniejszą częścią i łącznikiem całego systemu sieciowego. W dniu dzisiejszym chcielibyśmy Państwu zaprezentować jeden z bardziej zaawansowanych modeli obsługujący mobilną technologię LTE.

IMAG0158

Opakowanie

Model 6840 dostarczony został w kartonowym pudełku, gdzie na frontowej części ulokowane zostało duże zdjęcie routera. Na tej samej części możemy znaleźć w formie obrazkowej, informacje na temat najważniejszych funkcjonalności urządzenia. Z tyłu opakowania umieszczone zostało zdjęcie z opisem wszystkich portów i wejść w jakie został wyposażony router, a także specyfikacja techniczna w pięciu językach, niestety, zabrakło miejsca na nasz rodzimy język. Na krawędziach umieszczona została informacja na temat gwarancji, krótki opis możliwości urządzenia czy wymagań jakie musimy spełnić aby z niego korzystać. Jeśli chodzi o wyposażenie w komplecie otrzymujemy zasilacz, kabel LAN (1.5m), instrukcję obsługi w wersji papierowej, a także pełna dokumentacja i oprogramowanie na płycie CD.

IMAG0163

Wygląd i budowa

Fritz 6840 LTE to model, który niczym szczególnym nie wyróżnia się od ogólnodostępnych, tradycyjnych routerów ani pod względem budowy ani wyglądu. Router utrzymany został w kolorze szarym i czerwonym. Stonowana i uniwersalna kolorystyka pozwala założyć, że router będzie pasował do różnych rodzajów wnętrz i pomieszczeń i z powodzeniem będzie mógł być ustawiony w widocznym miejscu. Router wyposażony został w trzy anteny – dwie do obsługi LTE i jedna do obsługi Wi-Fi. Zainstalowane są również cztery gigabitowe gniazda LAN, czytnik karty SIM, WLAN kompatybilny ze standardem 802.11n,g,b,a, port USB 2.0 umożliwiający podłączenie drukarki czy sieciowych nośników, a także port R11 umożliwiający podłączenie analogowego telefonu, faksu czy automatycznej sekretarki. Frontową część stanowią diody sygnalizujące o aktualnym stanie urządzenia, a także dwa przyciski do szybkiego podłączenia urządzeń czy bezprzewodowych słuchawek telefonicznych. Bardzo dobrze zaprojektowany został również system wentylacyjny, który podczas pracy skutecznie odprowadza ciepłe powietrze.

Specyfikacja techniczna

spec

Użytkowanie

Fritz 6840 LTE to bardzo zaawansowane urządzenie, którego potencjału zwykły użytkownik nie jest w stanie wykorzystać. Pierwszą czynnością jaką trzeba zrobić przed rozpoczęciem pracy jest oczywiście konfiguracja. Sam interfejs jest bardzo prosty i intuicyjny, a proces konfiguracji jest banalnie prosty. Oczywiście nieco trudniej zaczyna się w przypadku konfiguracji pojedynczych funkcji routera, ale każdy przeciętny użytkownik komputera powinien sobie z tym bez problemu poradzić. Ustawień jest dosyć dużo dlatego działanie routera jest bardzo elastyczne, a jego dokładną pracę każdy użytkownik może skonfigurować według własnych potrzeb. To właśnie tutaj możemy zdefiniować reguły dla działania telefonii, dysku sieciowego, WLAN czy odczytać parametry aktualnie działającej sieci w zakładce internet.

IMAG0166

Dzięki zintegrowanej bazie DECT router może pracować jako centrala telefoniczna, które jest w stanie obsłużyć do 6 bezprzewodowych telefonów. Obsługa tej funkcjonalności jest bardzo zaawansowana i umożliwia nam przeprowadzenie różnorodnych operacji dotyczących obsługi połączeń czy zdefiniowania książki adresowej. Samo parowanie słuchawek odbywa się za pomocą pojedynczego przyciśnięcia przycisku, a ilość połączeń jakie mogą być obsłużone jednocześnie przez DECT jest równa trzy. Warto wspomnieć, że router jest przygotowany do zintegrowanego odbioru faksów z przekazywaniem na email (fax-to-mail), a także obsługi 5 zintegrowanych automatycznych sekretarek.

IMAG0169

Jeśli chodzi o samą pracę routera jest stabilnie i wydajnie, tych samych określeń możemy użyć do generowanego zasięgu. Pomimo korzystania z wielu urządzeń jednocześnie, router bardzo dobrze sobie radzi z obsługą ruchu jaki generują urządzenia korzystające z sieci. Jako tradycyjny router, FRITZ! 6840 sprawdza się perfekcyjnie, a dzięki dodatkowym funkcjonalnościom oferuje jeszcze dużo więcej możliwości konfiguracji naszej sieci.   Całość dopełniają aplikacje jak FRITZ!NAS za pomocą którego mamy prosty dostęp do wszystkich plików w sieci, gdziekolwiek są przechowywane.

Router obsługuje również tryby WLAN Eco oraz DECT Eco, które ograniczają niewykorzystany sygnał i zużycie energii co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Średnie zużycie energii przez router to 6-8 Watt.

Podsumowanie

 Fritz 6840 LTE to z pewnością bardzo zaawansowany model, który poradzi sobie zarówno w jednorodzinnym domu jak i większym biurze. Mnogość funkcji jakie oferują router sprawiają, że w połączeniu z innymi urządzeniami możemy stworzyć sieć, która jest bardzo elastyczna, łatwa w rozbudowie i co najważniejsze skutecznie ułatwia i ulepsza naszą pracę. Czy warto wydać 1000zł? Uważamy, że dla użytkowników ceniących sobie dobre i solidne produkty warto to zrobić i cieszyć się urządzeniem służącym przez lata.

 

Mateusz Szewc

Cześć! Nazywam się Mateusz, jestem założycielem i redaktorem naczelnym Tech4Us. Mam nadzieję, że dzięki Naszej stronie szeroko pojęta technologia będzie jeszcze bardziej przyjazna i zrozumiała Nam wszystkim, a nasza praca spotka się z Państwa aprobatą i zainteresowaniem. Po za światem technologii interesuję się sportem, lotnictwem i podróżowaniem. Zapraszam do Naszego świata technologii. :-)

  • Bardzo dobry router! Moze cena jest troche zawyzona, ale ogolnie produkt naprawde warty polecenia!