FRITZ!Powerline 540E Set urządzenie doskonałe!

  • Wygląd

  • Wykonanie

  • Wyposażenie

  • Wydajność

  • Cena

Dobra 4.5

AVM na polskim rynku od samego początku radzi sobie bardzo dobrze. Jednak z zbiegiem czasu taki obrót spraw przestał już Nas dziwić, a odważne wejście producenta było jak najbardziej uzasadnione. Argumenty w postaci szerokiej gammy, wysokiej jakości produktów czy opracowane rozwiązania przez AVM zdają się to potwierdzać. Tym największym, które wzbudza uznanie wśród użytkowników jest „scentralizowanie” wszystkich usług w jednym urządzeniu, które łączy cechy modemu DSL, routera WLAN, centralki PBX, bramki telefonii internetowej i serwera multimedialnego. Co to oznacza dla zwykłego użytkownika? Oznacza tyle, że chcąc zbudować sieć w naszym domu za pomocą urządzeń FRITZ! wystarczy nam tak naprawdę router, który będzie „sercem” naszego systemu, a później w miarę naszych potrzeb możemy dokupić nowe urządzenia, które uzupełnią naszą sieć o nowy zasięg czy nową funkcjonalność. Oczywiście istnieje też możliwość kupienia pojedynczych urządzeń, które równie dobrze się sprawdzą się z każdymi innymi urządzeniami.  W swojej ofercie producent dysponuje sprzętem takim jak wzmacniacze zasięgu, karty WLAN, telefony DECT/CAT-iq  i masą innych produktów. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam krótki test urządzenia Powerline 540E WLAN, które pozwoli nam na przesyłanie pakietów danych przez sieć elektryczną naszego domu.

fritzpowerline_540e_left_de_640x600Wygląd

FRITZ! Powerline 540E Set to dwa urządzenia za pomocą których możemy rozszerzyć zasięg naszej sieci domowej poprzez moduł WLAN dysponujący prędkością do 300Mbit/s i dwóch portów Fast Ethernet pozwalających na transmisję danych z prędkością do 500Mbit/s w odległości aż do 500 metrów. Urządzenia wykonane zostały z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a o ich kolorystyce stanowią dwa charakterystyczne dla producenta kolory: czerwony i biały.  Na frontowej części znalazły się diody informujące Nas o aktualnym trybie pracy i stanie urządzenia. Jeśli chodzi o wyposażenie wraz z zakupem powerline’a oprócz samych urządzeń otrzymujemy intuicyjną instrukcję obsługi i dwa kable sieciowe.

dane_techniczne

Działanie i zastosowania

Głównym zastosowaniem urządzeń jest rozszerzenie istniejącej sieci w bardzo prosty sposób za pomocą sieci elektrycznej i WLAN. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w miejscach gdzie ze względu na konstrukcję budynku utworzenie stabilnej sieci jest bardzo trudne. Oczywiście największą zaletą jest to, że w miejscu gdzie chcemy ulepszyć czy utworzyć taką sieć nie musimy instalować nowych kabli, a wszystko odbywa się drogą bezprzewodową albo za pomocą już zainstalowanych kabli elektrycznych. Warto dodać, że osiągi naszej sieci w dużej mierze zależą od jakości użytych kabli elektrycznych, dlatego przed zakupem warto się upewnić czy nasza sieć elektryczna spełnia wszystkie wymogi dotyczące możliwości przesyłania pakietów danych.

csm_fritzpowerline_540e_600x400_40281d3ce9

Konfiguracja Powerline jest bardzo prosta i intuicyjna, sprowadza się do wykonania zaledwie kilku kliknięć, bez instalacji zbędnego oprogramowania. O całym procesie konfiguracji zakończonym sukcesem informują nas diody, które świecą na kolor zielony. Tuż po zakończeniu procesu konfiguracji zapewnione jest szyfrowanie 128-bitowe AES, które zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych danych. Powerline wyposażony został w dwa zintegrowane interfejsy Fast Ethernet dzięki czemu urządzenie można wykorzystać jako przyłącze wieloportowe do którego możemy podłączyć dwa urządzenia np. komputer i drukarkę. Za pomocą programu, który dedykowany jest tym urządzeniom możemy w łatwy sposób podglądać pracę 540E, a także przeprowadzić szereg różnego rodzaju konfiguracji. Przejrzysta aplikacja umożliwia m.in. dodawanie kolejnych adapterów powerline, wł/wył diod, nadawanie nazw adapterom sieci czy pomaga nam w wyborze optymalnego gniazda. Świetna aplikacja, która cały czas jest udoskonalana i aktualizowana, a oprócz tego umożliwia nam sterowanie urządzeniem za pomocą komputera, tabletu lub smartfona.

screenshot_powerline_en

Jeśli chodzi o urządzenie wyposażone w moduł WLAN, może ono pracować w dwóch trybach: jako wzmacniacz zasięgu (Repeater) lub jako oddzielny punkt dostępu (Access Point). Druga funkcjonalność sprawdzi się szczególnie w momencie kiedy będziemy chcieli stworzyć osobną sieć dla gości. Pierwsza natomiast w łatwy sposób pozwoli nam na rozszerzenie własnej sieci.

csm_grafik_fritzpowerline_540e_speed_pl_600x400_832da37b47

Jeśli chodzi o samą pracę urządzeń, nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Urządzenia pracują bardzo dobrze, stabilnie i co najważniejsze wydajnie. Wszystko to mamy pod kontrolą za pomocą zainstalowanej aplikacji. Największą wydajność zaobserwowaliśmy w przypadku operacji, które wymagają naprawdę dużych zasobów sieciowych. Jeśli chodzi o rozszerzony zasięg jest on równie wydajny co przy pierwotnym urządzeniu, oczywiście można zaobserwować pewne straty, ale dla zwykłego użytkownika są one praktycznie niezauważalne. Podczas trzy tygodniowych testów urządzenie ani razu nie zerwało połączenia, samoczynnie się nie wyłączyło czy odmówiło posłuszeństwa. Naprawdę ciężko jest znaleźć jakiekolwiek wady urządzenia i o ile z pewnością nie ma produktów idealnych to Powerline 540E Set ociera się o taką definicję.

Podsumowanie

Powerline 540E WLAN Set to produkt przeznaczony dla wszystkich użytkowników, pragnących mieć stabilną sieć internetową w każdym miejscu swojego domu, bez zbędnej instalacji dodatkowych kabli. W takim przypadku urządzenie te sprawdzają się bardzo dobrze. Charakteryzują się wysoką wydajnością pracy, łatwym i prostym sposobem konfiguracji, a także bardzo dobrym wykonaniem. Oprócz tego warto wspomnieć o świetnie wykonywanej pracy przez producenta pod względem oprogramowania. Przejrzysta i prosta aplikacja to coś co z pewnością użytkownicy docenią. Być może cena jest wysoka, ale w stosunku do tego co urządzenie jest w stanie zaoferować wydaje się być jak najbardziej adekwatną.

Zdjęcia: Oficjalna strona produktu.
Sprzęt do testów dostarczył producent: AVM

Mateusz Szewc

Cześć! Nazywam się Mateusz, jestem założycielem i redaktorem naczelnym Tech4Us. Mam nadzieję, że dzięki Naszej stronie szeroko pojęta technologia będzie jeszcze bardziej przyjazna i zrozumiała Nam wszystkim, a nasza praca spotka się z Państwa aprobatą i zainteresowaniem. Po za światem technologii interesuję się sportem, lotnictwem i podróżowaniem. Zapraszam do Naszego świata technologii. :-)

  • Lukasz

    Ciekawe urządzenie, dzięki za recenzję!