PocketBook Ultra 650 – więcej niż czytnik

 • Cena

 • Wygląd

 • Wyposażenie

 • Jakość wykonania

 • Użytkowanie

Dobra 4

PocketBook Ultra to pierwszy na świecie czytnik z wbudowanym aparatem, który pozwala na robienie zdjęć lub skanowanie książek. To także pierwszy czytnik firmy PocketBook wyposażony w ekran nowej technologii E-Ink Carta, jest to dokładnie ten sam model w jaki wyposażony został Kindle Paperwhite II.  Całość została umieszczona w eleganckiej i zgrabnej obudowie. Zobaczmy czy warto zainteresować się tym urządzeniem.

 

Ekran

Czytnik został wyposażony w sześciocalowy, dotykowy ekran. Został wykonany w najnowszej technologii e-ink Carta,  jego natywna rozdzielczość to 1024x-768, a zagęszczeniu pikseli jest na poziomie 212dpi, co w przypadku tego typu urządzeń jest bardzo dobrym wynikiem. Wrażenia podczas czytania są pozytywne, obraz jest ostry i charakteryzuje się wysokim kontrastem. W przypadku koloru białego (np. tło książki) wydaje się on być lekko szarawy, być może jest to kwestia połączenia z perłowo-białą obudową, niestety nie mamy porównania jak wygląda to w przypadku innych wersji kolorystycznych. Podczas czytania w gorszych warunkach oświetleniowych możemy skorzystać z podświetlenia LED. W tym przypadku jest to pięć diod umieszczonych w dolnej części ramki, które mają równomiernie rozprowadzać światło na całym ekranie. Niestety tak się nie dzieje, nawet przy ustawieniu maksymalnej jasności, rozprowadzane światło nie gdzieś zanika i o równomierności niestety nie ma mowy.

650ultra_emerald_en-alice_front-leftphoto

Wygląd i wykonanie

Czytnik został wyposażony w procesor o taktowaniu 1GHz i w  512 MB pamięci RAM. Czytnik dysponuje wewnętrzną pamięcią o wielkości 4 GB, a dodatkowo istnieje możliwość rozszerzenia tej pamięci za pomocą karty MicroSD. Według zapewnień producenta taka specyfikacja powinna wystarczyć do komfortowego używania czytnika. Rzeczywiście tak jest jeśli chodzi o samo czytanie książek, strony zmieniają się w błyskawicznym tempie, ale w przypadku korzystania z aparatu czy innych funkcji wymagających większej mocy obliczeniowej widoczne są spore, a nawet kilku sekundowe opóźnienia.

PocketBook Ultra wyróżnia się eleganckim wyglądem wśród całej rodziny czytników marki PocketBook. Ramki wokół ekranu są bardzo wąskie, a grubość urządzenia to zaledwie 7,9mm, co w połączeniu z niewielką wagą (175 g) daje nam bardzo kompaktowe urządzenie. Dzięki temu użytkowanie jedną ręką nawet przez dłuższy czas jest wygodne i nie męczące. Producent udostępnia aż trzy wersje kolorystyczne tego urządzenia: biały, ciemnobrązowy oraz szmaragdowy.

PocketBook Ultra 650 posiada typowe dla PocketBook’ów gumowe przyciski pod ekranem, które służą do zmieniania strony, wychodzenia do głównego menu lub wyświetlania górnego menu z podstawowymi ustawieniami. Producent dodał także bliźniacze przyciski z tyłu urządzenia (po lewej i prawej stronie), których naciśnięcie również powoduje zmianę strony. Są one szczególnie przydatne przy używaniu czytnika jedną ręką, wtedy łatwo palcem wskazującym możemy zmieniać strony wciskając przycisk z lewej lub prawej strony.

Na dolnej krawędzi urządzenia znajdziemy gniazdo słuchawkowe – Jack 3,5mm, przycisk włączania urządzenia oraz slot na kartę pamięci MicroSD.

650_green_back-bottom-leftrender

Aparat i skanowanie

PocketBook Ultra to pierwszy czytnik e-booków z wbudowanym aparatem o rozdzielczości 5 MP z automatycznym ustawianiem ostrości i lampą błyskową LED. Aparat jest stworzony do dwóch podstawowych trybów działania: robienia zdjęć i skanowania książek.

W praktyce zdjęcia zrobione aparatem są bardzo kiepskiej jakości, ale po tego typu urządzeniach nie można zbyt wiele wymagać.

Skanowanie książek czy notatek wypada trochę lepiej, bo skany są czarno-białe, o dużym kontraście. Niestety nie zawsze uda się wykonać ostry skan, nawet przy dobrym oświetleniu. Oprogramowanie umożliwia także rozpoznawanie tekstu z zeskanowanych obrazków, jednak także i w tym przypadku widać niedopracowanie ze strony programistów. Często brakuje liter albo znaki są pozamieniane. Zeskanowane obrazy możemy eksportować do dokumentu w formacie pdf lub jako rozpoznany tekst do dokumentu o rozszerzeniu *txt.

Menu

Na ekranie głównym możemy znaleźć informację na temat ostatnio czytanych książek, możemy włączyć blibliotekę, skorzystać ze sklepu czy uruchomić aparat. Reszta aplikacji ukryta została w dolnym, wyciąganym menu. Jest tam kalkulator, notatnik, gry, słownik, odtwarzacz audio, aplikacje do synchronizacji, przeglądarka internetowa czy ustawienia. Górne menu zapewnia nam szybki dostęp do ustawień Wi-Fi, menadżera zadań, wyszukiwania danych czy  ustawień urządzenia.

Jedną z największych zalet PocketBooków jest obsługa wielu wersji językowych. Mamy dostęp do mnóstwa słowników i w każdej chwili możemy zmienić język naszego menu nawet na chiński.  Czytnik obsługuje ponad 20 formatów dokumentów, obrazów i audio. Niestety czytnik może sobie nie radzić z dużymi plikami PDF (ponad 80MB).

Bardzo ciekawa jest możliwość programowania wszystkich przycisków, dzięki temu możemy dowolnie ustawiać funkcję każdego z przycisków, można nawet je wyłączyć.

Podsumowanie

PocketBook Ultra 650  to z pewnością urządzenie warte uwagi. Model ten wprowadza pewien powiew świeżości wśród czytników ebooków, wyznacza nowe horyzonty dla przyszłych modeli. Oczywiście urządzenie nie jest pozbawione wad. Jako sam czytnik w podróży czy do normalnego czytania sprawdzi się idealnie. Dużą zaletą jest  również smukła i elegancka obudowa, którą nie tylko dobrze leży w rękach ale też cieszy oko swoim wyglądem. Należy też zwrócić uwagę na ilość sposobów i wygodę synchronizacji urządzenia, bo jest to jedna z ważniejszych funkcji każdego czytnika i nie inaczej jest w tym przypadku. Zastosowanie aparatu ze skanerem w czytniku to wielki krok na przód i za to należy pochwalić producenta, ale z pewnością rozwiązanie to wymaga jeszcze wiele pracy.

 

 

Kamil Janowiak

Powiązane wpisy

 • Wrobel

  Super recenzja!

 • Ewa

  Dalej mieszna uczucia odnosnie tego modelu… 🙁

 • daro

  Nie ma synchronizowanego kalendarza np googlowego albo outlookowego ani programu pocztowego. Nie oszukujmy się przy cenie ok 700 zł dodanie 2 aplikacji to nie jest koszt a zwiększa znacząco funkcjonalność

  • Mateusz Szewc

   @daro wszystko zależy od tego czego oczekujesz od multimedialnego czytnika, tabletu z niego nie zrobimy. 🙂